Przyjazna małym pacjentom sala podawania leków

Opublikowano 11 stycznia 2018, 02:39

Przyjazna małym pacjentom sala podawania leków

W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie z udziałem wiceministra zdrowia, Marka Tombarkiewicza, 10 stycznia 2018 roku otwarto edukacyjną salę podań leków, w której mali pacjenci będą mogli korzystać z materiałów poświęconych fascynującym faktom z historii odkryć medycznych.

„Jestem bardzo miło zaskoczony i uradowany. Myślę, że będzie to impuls dla innych firm farmaceutycznych, żeby społeczna odpowiedzialność biznesu przejawiała się poprzez poprawę warunków dla pacjentów – szczególnie dla tych najmłodszych. Trzeba pamiętać, że ta klinika reumatologii wieku dziecięcego jest unikatowa w skali kraju. Cieszymy się, że została ona zauważona i wsparta przez firmę Roche w taki piękny sposób. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Cieszę się, że akurat w NIGRiR przy ul. Spartańskiej udało się to dzieło stworzyć” – powiedział wiceminister Zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Innowacyjna przestrzeń w Instytucie powstała w ramach projektu „Nauka ratuje życie” zainicjowanego przez Roche Polska. Celem inicjatywy jest partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz innowacji w edukacji najmłodszych pacjentów. Centrum Nauki Kopernik – partner projektu – przygotował warsztaty naukowe, od grudnia 2017 dostępne w ofercie Centrum. Twórcami unikalnej koncepcji wizualnej oraz materiałów edukacyjnych prezentowanych w sali w Warszawie są Wojciech Mikołuszko i Joanna Rzezak – para autorów znanych z doskonałych publikacji dla dzieci.

Pierwszy w Polsce projekt dotyczący edukacyjnych sal podań leków w szpitalach „Nauka ratuje życie”, w ramach którego powstała sala w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, składa się z trzech filarów: unikalnego programu edukacyjnego mającego na celu rozbudzić ciekawość nauki ze szczególnym naciskiem na wiedzę z obszaru medycyny; stworzenia pierwszych w Polsce innowacyjnych sal podań leków w szpitalach oraz współpracy z Centrum Nauki Kopernik, którego warsztaty zostaną udostępnione dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii.

Innowacyjne, edukacyjne sale podań leków w szpitalach, dzięki którym najmłodsi pacjenci będą odbywali leczenie w warunkach zapewniających wygodę i bezpieczeństwo w czasie trwającego godzinę lub dłużej podawania leku, ale również – dzięki aranżacji sal i wykorzystaniu doskonałych materiałów edukacyjnych – otrzymają inspirację do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji. Sale podań leków, których koncepcję wypracował duet Mikołuszko-Rzezak, to przestrzeń na oddziałach szpitalnych przeznaczona specjalnie dla dzieci. Dzięki niej nie będą zmuszone do przyjmowania leków w pustej sali szpitalnej, czy na przypadkowym krzesełku. Każda z sal, oprócz niezbędnego sprzętu medycznego, zawiera autorską kolekcję materiałów edukacyjnych wybraną specjalnie przez Wojciecha Mikołuszko – książki, gry planszowe i filmy popularyzujące sylwetki kluczowych polskich i zagranicznych naukowców oraz wiedzę z obszaru medycyny. Ściany sal prezentują wyjątkowe, wielkoformatowe, inspirujące do nauki i pełne ciekawych wiadomości ilustracje. Do dyspozycji małych pacjentów będą też interaktywne zeszyty edukacyjne stworzone specjalnie na potrzeby programu oraz materiały wypracowane wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.

„Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, jako jedna z najdłużej działających placówek zdrowia publicznego w dziedzinie reumatologii w Polsce, wyznacza standardy i od lat angażuje się w przedsięwzięcia mające na celu stworzenie pacjentom jak najlepszych warunków leczenia. Dzięki nowej sali podań leków, najmłodsi pacjenci będą mogli w przyjaznej atmosferze, mieć możliwość rozwijania swoich zainteresowań i zaspokojenia ciekawości świata oraz poszerzania wiedzy nawet w czasie prowadzonego leczenia. Cieszymy się, że powstała kolorowa i inspirująca przestrzeń, w której chociaż na chwilę mały pacjent będzie mógł oderwać się od myśli o chorobie.”  – mówi prof. nadz. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, p.o. Z-cy Dyrektora ds. Klinicznych, Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie.

„Wyrażam wielkie zadowolenie, że w ramach programu „Nauka ratuje życie” Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie zyskał nowy blask i stał się jeszcze bardziej przyjazny dzieciom. Jestem przekonany, że przekazane do dyspozycji interaktywne zeszyty edukacyjne stworzone specjalnie na potrzeby programu będą wywoływać uśmiechy na twarzach i umilą małym pacjentom pobyt w szpitalu, jak również pozwolą im łatwiej znieść trudy leczenia oraz rozłąkę z najbliższymi i domem”. – napisał w liście do uczestników otwarcia Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

„Otwarta w warszawskim NIGRiR edukacyjna sala podań leków, to kolejny etap ogólnopolskiego projektu „Nauka ratuje życie” zainicjowanego przez Roche Polska, by odkryć przed dziećmi fascynujący świat nauki. Medycyna i praca nad lekami – obszary, w których mamy szczęście pracować – to wyjątkowe, niezwykle innowacyjne dziedziny, pozwalające odnaleźć rozwiązania, które ratują lub podnoszą jakość życia tysięcy ludzi. Cieszymy się z możliwości stworzenia najmłodszym pacjentom środowiska pełnego inspiracji, wiedzy i możliwości rozwoju, oraz pokazania jakie osiągnięcia naukowe w medycynie wpływają na ich życie.  Wierzymy, że osobiste doświadczenia nierzadko stanowią źródło motywacji przyszłych naukowców, którzy czerpiąc z nich siłę poświęcają się pracy naukowej, by odnaleźć odpowiedzi i rozwiązania na istniejące problemy.” – podkreślał Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.

Unikalny program edukacyjny „Nauka ratuje życie” powstał, by rozbudzić w dzieciach ciekawość nauki oraz zaprezentować sylwetki polskich i zagranicznych naukowców, a także w przystępny i interesujący sposób przedstawić wiedzę naukową z obszaru medycyny. Koncepcję, zakres tematyczny i treści stworzył dobrze wszystkim znany duet złożony z Wojciecha Mikołuszko – popularyzatora nauki, dziennikarza, autora książek dla dzieci oraz ilustratorki, właścicielki charakterystycznej, uwielbianej przez dzieci kreski – Joanny Rzezak. W ramach programu „Nauka ratuje życie” zespół przygotował cztery interaktywne zeszyty naukowe przekazujące najważniejsze treści dotyczące witamin, szczepień czy przeciwciał monoklonalnych oraz angażujące dzieci w zabawy i ćwiczenia, by utrwalić wiedzę.

Kolejny filar programu „Nauka ratuje życie” to działania prowadzone wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. W ofercie instytucji dostępne są interaktywne warsztaty naukowe propagujące wiedzę nt. witamin. Jednocześnie prowadzone są prace z udziałem Laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik nad wykorzystaniem innowacyjnych technologii przenoszących materiały edukacyjne Centrum do rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki interaktywnemu filmowi i aplikacji mali pacjenci i dzieci z całej Polski będą mogły korzystać z tych wyjątkowych treści edukacyjnych za pomocą tabletu, niezależnie od miejsca zamieszkania. Podczas otwarcia sali podań leków w Warszawie, zobaczyć można było na żywo pokazy naukowe prowadzone przez animatorów z Centrum Nauki Kopernik.

Nauka_ratuje życie_Marek_Tombarkiewicz_Ministerstwo_Zdrowia_Wiktor_Janicki_Roche_Polska
Nauka_ratuje życie_sala_podań_leków_Warszawa
Nauka_ratuje życie_na_zdjęciu_od_lewej_min_Marek_Tombarkiewicz_Ministerstwo_Zdrowia_Adrian_Pękacz_NIGRR_Wiktor_Janicki_Roche_Polska_Stanisław_Łoboziak_Centrum_Nauki_Kopernik_prof_Brygida_Kwiatkowska_NIGRR

Na zdjęciach:
Marek Tombarkiewicz, Wiceminister Zdrowia
Adrian Pękacz, p.o. Dyrektor Instytutu
prof. dr hab. n. med. Iwona Sudoł-Szopińska, p.o. Zastępca Dyrektora ds. Naukowych
Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska
Ilona Truskolas, Zastępca Dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych
Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
prof. nadzw. NIGRIR dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, p.o. Zastępca Dyrektora ds. Klinicznych