Światowe Dni Reumatyzmu w NIGRiR

Opublikowano 2 października 2018, 07:26

Wykłady specjalistów dotyczące leczenia i diagnostyki chorób reumatycznych, indywidualne konsultacje z lekarzami i kiermasz sprzętu rehabilitacyjnego – oto atrakcje przygotowane przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie z okazji Światowych Dni Reumatyzmu.

Tegorocznej edycji Światowych Dni Reumatyzmu przyświeca hasło „Zgłoś się nie zwlekaj – czas ucieka”. Dyrekcja i specjaliści z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przygotowali szereg atrakcji dla chorych, ich rodzin, opiekunów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką reumatologii.

12 października (piątek) w godzinach 10:00 – 14:00, w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie przy ul. Spartańskiej 1 odbędzie się cykl wykładów poświęconych chorobom reumatycznym i życiu z nimi. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści NIGRiR m.in. prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych i kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów oraz dr hab. n. med., prof. nadzw. Robert Olszewski, kierownik Zakładu Gerontologii, Zdrowia Publicznego i Dydaktyki. Zainteresowani będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o terapii i diagnostyce RZS, rehabilitacji czy diecie jako elemencie wspierającym leczenie. Będzie możliwe także odbycie indywidualnej konsultacji z lekarzami zatrudnionymi w NIGRiR.

Równocześnie w NIGRiR odbędzie się kiermasz, na którym pojawią się stoiska stowarzyszeniowe i ze sprzętem rehabilitacyjnym wspomagającym codzienne funkcjonowanie chorych.

 

Program wykładów:

10:00 – 10:30  Program wczesnego wykrywania RZS – znaczenie wczesnej diagnostyki – prof. Brygida Kwiatkowska

10:30 – 11:00  Jak czytać sygnały własnego organizmu – kiedy do lekarza – dr Marta Marecka

11:00 – 11:30  Możliwości diagnostyczne i leczenie RZS – dr n. med. Maria Maślińska

11:30 – 11:45  przerwa

11:45 – 12:15  Czynniki ryzyka chorób sercowo- naczyniowych u chorych na RZS – prof. Robert Olszewski

12:15 – 12:45  Dieta jako element wspomagający leczenie i utrzymanie stanu zdrowia u chorych na RZS –  mgr B. Gondolewska

12:45 – 13:15  Rehabilitacja i własna aktywność fizyczna w RZS – dr Julita Czech

13:15 – 14:00  Jeżeli nie RZS to co ? Spondyloartropatie zapalne – prof. Brygida Kwiatkowska