„Opiekun rodzinny – nie musi być sam”

Opublikowano 1 grudnia 2017, 11:06

„Opiekun rodzinny – nie musi być sam” to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi środowisk lokalnych na problemy i potrzeby opiekunów rodzinnych. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji – prof. dr hab. n. med. Leszek Markuszewski.

24 listopada o godzinie 12 na Dworcu Centralnym odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego przedstawiona została idea ogólnopolskiej kampanii społecznej „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”. Organizatorzy opowiedzieli o wyzwaniach, z jakimi mierzą się opiekunowie rodzinni i możliwościach ich wsparcia. Tego dnia kilkadziesiąt osób ubranych w żółte peleryny i czarne maski przemierzało ulice Warszawy, aby symbolicznie wyrazić wsparcie dla tych członków rodzin, którzy opiekują się swoimi ciężko chorymi bliskimi w domach. Narodowy Instytut Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji reprezentowany był przez pracowników Zakładu Gerontologii, Zdrowia Publicznego i Dydaktyki – mgr Emilię Gawińską-Drużbę i mgr Pawła Zegarowa.

Kim jest opiekun rodzinny?

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być Twój sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

W kampanii społecznej „Opiekun rodzinny – nie musi być sam” bierze udział 37 hospicjów z całej Polski. „Będziemy w  niej przypominać o obciążeniach wynikających ze sprawowania opieki w domu, szczególnie tej długotrwałej, i o potrzebie zapewnienia opiekunom systemowej pomocy. Będziemy także zachęcać lokalne społeczności do tworzenia sieci wsparcia opartych na zwykłej ludzkiej wrażliwości.” – mówi Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej, koordynatorka kampanii.

W ramach kampanii przygotowywane są szkolenia dla koordynatorów wolontariatu, którzy mają stworzyć sieć Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego w całej Polsce, a także warsztaty z podstaw opieki nad chorym w domu.

Zapraszamy się do zapoznania się ze spotem promującym kampanię „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”

 

opiekun rodzinny 1

opiekun rodzinny 2

http://wyborcza.pl/10,93566,22705607,opiekun-rodzinny-nie-musi-byc-sam-amozety-chcesz-pomoc.html?disableRedirects=true