DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA zadanie inwestycyjne „Modernizacja dróg, parkingów, instalacji wodnej, sanitarnej oraz deszczowej na terenie kompleksu NIGRiR”
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
zadanie inwestycyjne „Modernizacja dróg, parkingów, instalacji wodnej, sanitarnej oraz deszczowej na terenie kompleksu NIGRiR”
Inwestycja realizowana w ramach dotacji celowej przyznanej z Ministerstwa Zdrowia na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja dróg, parkingów, instalacji wodnej, sanitarnej oraz deszczowej na terenie kompleksu NIGRiR”, na dofinansowanie, z budżetu państwa z części 46 – Zdrowie, rozdziału 85112 – Szpitale kliniczne, paragrafu 6230 – dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych.
Umowa numer DOI/INST/85112/6230/1040/1110
Głównym celem zadania inwestycyjnego jest:
- Zwiększenie jakości, standardu dostępności oraz bezpieczeństwa leczonych pacjentów oraz pracy personelu na terenie Instytutu, na drogach dojazdowych, chodnikach dla pieszych, wraz z modernizacją miejsc parkingowych, modernizacją systemu parkingowego, systemu monitoringu oraz oświetlenia na terenie całego kompleksu.
- Zabezpieczenie Instytutu w wodę w przypadku awarii głównej instalacji wodociągowej od ulicy Spartańskiej, poprzez modernizację instalacji wodociągowej od ulicy Maklakiewicza (druga nitka instalacji wodociągowej Miasta Stołecznego Warszawy do Instytutu). Dwie osobne instalacje sanitarne i deszczowe mają na celu oddzielić odprowadzenie ścieków z oddziałów i klinik o zwiększonym ryzyku występowania bakterii przed włączeniem do kanalizacji sanitarnej miejskiej aby maksymalnie zneutralizować zagrożenia epidemiologiczne.
Planowane efekty dla pacjentów:
- Przebudowa i modernizacja infrastruktury sanitarnej i deszczowej wokół NIGRiR zapewni łatwy i bezpieczny dojazd pacjentów do wszystkich budynków NIGRIR, co zapewni szybki dostęp do wszystkich świadczeń zdrowotnych wykonywanych w Klinikach i Oddziałach na terenie kompleksu.
- Zwiększenie komfortu użytkowania sanitariatów przez pacjentów pozwoli na zwiększenie intymności i bezpieczeństwa podczas pobytu i leczenia szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych.
- Skrócenie realizacji świadczenia opieki zdrowotnej dzięki optymalnemu wykorzystaniu zaplecza sprzętowego, w pełni wykorzystanej nieawaryjnej zmodernizowanej infrastrukturze.
- Inwestycja pozwoli w sposób znaczny zapewnić bezpieczeństwo sanitarne przyjmowanym pacjentom, zniwelować do minimum ryzyko zakażeń szpitalnych i dłuższą hospitalizację.
Planowane efekty medyczne:
- Inwestycja przyczyni się do poprawy jakości opieki zdrowotnej, w części infrastrukturalnej i bezpieczeństwa całego procesu terapeutycznego.
- Zostanie wykorzystany potencjał medycznych Instytutu, interdyscyplinarnych zespołów terapeutycznych, które w sposób optymalny będą mogły korzystać z potencjału sprzętowego i zaplecza technicznego instytutu.
- Projekt zwiększa dostępność i jakość usług zdrowotnych. Ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia skutecznej terapii pacjentów, którym zapewniona zostanie kompleksowa optymalna opieka medyczna w jednym podmiocie, począwszy od specjalistycznej diagnostyki i leczenia, rehabilitacji oraz monitorowania procesu terapeutycznego w klinikach i specjalistycznych poradniach w ramach jednego połączonego kompleksu medycznego.
- Zapewnienie stałego i bezpiecznego dostępu wody bieżącej do Instytutu pozwoli na nieprzerwaną prace nowo otwartej Centralnej Sterylizatorni w Instytucie która ma bezpośredni i znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka zdarzeń epidemiologicznych.
- Efektywność inwestycji:
Planowana Inwestycja, jest częścią większego projektu, zakładającego rozwój i podnoszenie jakości oraz ilości świadczeń medycznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej. Na obecny stan infrastruktury Instytutu przeznaczane są duże środki w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania. Przestarzałe instalacje generują wysokie koszty utrzymania oraz eksploatacji. Dochodzi do sytuacji, które obniżają jakość komfortu zarówno dla pacjenta jak i personelu Instytutu. Koszty własne instytutu, które obecnie przeznaczane są na naprawy w przyszłości planowane są do ciągłego zwiększania komfortu pacjenta oraz personelu szpitala, co w obecnym stanie infrastruktury nie jest możliwe. Nowe instalacje sanitarne i deszczowe przełożą się na mniejsze rachunki za eksploatacje i media oraz pozwolą na zwiększenie przez NIGRIR miejsc łóżkowych w nowych inwestycjach.
- Planowany całkowity koszt realizacji Projektu:16 940 000,00 PLN
- Kwota dofinansowania:16 814 644,00 PLN
- Data podpisania Umowy: 26.09.2023 r.