„Choroby reumatyczne w nauce, publikacjach naukowych i w systemie ochrony zdrowia”
w dniach 18-21 listopada 2020 roku odbył się w Warszawie 4 dniowy cykl warsztatów i wykładów pt.: „Choroby reumatyczne w nauce, publikacjach naukowych i w systemie ochrony zdrowia”. Organizatorem spotkania był Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach programu „Doskonała nauka” – wsparcie konferencji naukowych. Wszystkie wydarzenia zostały udostępniane nieodpłatnie on-line, po rejestracji na stronie: https://konfreum.medius.com.pl/. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły wydawnictwa i portale medyczne: Medycyna Praktyczna, Puls Medycyny, Rynek Zdrowia oraz Termedia.
W pierwszych dwóch dniach webinarium (18-19.11.2020, godz. 14.00-17.00) uczestnicy zapoznali się z aspektami metodologii pisania prac naukowych w ramach warsztatów Good practices in the writing of scientific articles/Dobre praktyki w pisaniu medycznych artykułów naukowych. Wykłady poprowadził doświadczony redaktor czasopisma naukowego Rheumatology International – dr Armen Yuri Gasparyan oraz redaktor naczelna czasopisma Reumatologia dr Maria Maślińska. Przybliżono metodykę pisania artykułów i ubiegania się o publikacje w uznanych czasopismach naukowych, omówiono sposoby korzystania z naukowych baz danych oraz problem plagiatu – a także przybliżono inne zagadnienia, które pozwolą poszerzyć wiedzę i umiejętności przydatne w karierze naukowej. Webinarium prowadzone było w języku angielskim. W warsztatach wzięło udział 480 słuchaczy z kraju i za granicy. Ze względu na duże zainteresowanie kursem, dwudniowe spotkanie zostało nagrane i jest dostępne na stronie facebook: https://www.facebook.com/ReumatologiaJ/ oraz You Tube. Po spotkaniu powstaną materiały dla czytelników czasopisma Reumatologia, wydane w postaci suplementu, w języku polskim. Serdecznie zapraszamy już dzisiaj na łamy czasopisma Reumatologia: https://www.termedia.pl/Czasopismo/-18.
Kolejne dwa dni spotkań (20-21.11.2020) poświęcone były prezentacjom naukowych osiągnięć polskich ośrodków reumatologicznych oraz zagadnieniami 39. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych. Uroczystość otworzył dr n. med. Marek Tombarkiewicz – Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Wykłady wygłosili wybitni specjaliści w dziedzinie reumatologii i chorób pokrewnych. Wśród zaproszonych gości byli: prof. Brygida Kwiatkowska z NIGRiR, prof. Joanna Makowska z UM w Łodzi, prof. Maria Majdan z UM w Lublinie, prof. Sebastian Giebel z Narodowego Instytutu Onkologii, prof. Marzena Olesińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, i prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii. Pierwszego dnia spotkania (20 listopada) prelegenci przedstawili zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Zostały omówione najważniejsze problemy, z jakimi stykają się obecnie konsultanci wojewódzcy, ordynatorzy kliniki i oddziałów oraz kierownicy poradni reumatologicznych, również obecnie w dobie epidemii SARS-CoV-2. Drugi dzień konferencji (21 listopada) poświęcono najistotniejszym aktualnie jednostkom chorobowym oraz nowym celom i programom terapeutycznym.
Bardzo dziękujemy wykładowcom za przedstawienie kluczowych zagadnień i wyzwań w obszarze reumatologii i chorób pokrewnych.
Wszystkim Państwu dziękujemy za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy za rok na 40 jubileuszową Konferencję Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych.