Światowy Dzień Reumatyzmu 12 października 2017

Opublikowano 29 września 2017, 01:52

Światowy Dzień Reumatyzmu 12 października 2017

NIGRiR zaprasza na spotkania, które poszerzą wiedzę

Zgłoś się, nie zwlekaj, czas ucieka

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie we czwartek 12 października organizuje coroczne obchody Światowego Dnia Reumatyzmu.

Światowy Dzień Reumatyzmu to w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji tradycja i ważne święto. Najlepsi specjaliści w dziedzinie reumatologii i rehabilitacji dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i najnowszymi badań osiągnięciami naukowymi z chorymi oraz ich rodzinami. Cztery panele prowadzone przez specjalistów NIGRiRu odbędą się między 10:00 a 14:00.

Pierwszy na pytanie „Czy sport jest zdrowy?” – starać się będzie odpowiedzieć prof. Janusz Płomiński. Jesteśmy pewni, że na wiele pytań stawianych często przez naszych pacjentów, odpowiedzi się znajdą.

Drugi panel poświęcony będzie aktywności fizycznej w chorobach reumatycznych. Poprowadzi go prof. Krystyna Księżopolska – Orłowska – krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz dr Teresa Sadura-Sieklucka – fizjoterapeuta. Czy chorzy powinni się ruszać, czy może lepiej pozostawać w bezruchu? Co bardziej pomaga wyjść ze zdrowotnego impasu – ruch czy bezruch? Co robić, aby uchronić nasz organizm przed urazami?

Panel trzeci to strategie terapeutyczne w chorobach reumatycznych. Odpowiedź pomoże znaleźć zastępca dyrektora NIGRiR, prof. Brygida Kwiatkowska. Dyskutować będą m.in. prof. Piotr Głuszko, prof. Marzena Olesińska, prof. Anna Filipowicz-Sosnowska.

Panel czwarty poświęcamy diecie i odżywianiu w chorobach reumatycznych. Poprowadzi go dr Maria Maślińska, a dyskutować będą m.in. dr Ewa Kądalska i Jolanta Grygielska.

Oprócz paneli edukacyjnych, planowany jest także kiermasz, na którym uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą stowarzyszeń chorych. Uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać także z warsztatów z zapobiegania upadkom „Nie łam się bez sensu”.

Przypomnijmy, że reumatyzm to potoczne określenie ponad 300 jednostek chorobowych kojarzonych z zajęciem układu narządu ruchu. Wśród nich wyróżnia się układowe choroby zapalne obejmujące cały organizm, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU) oraz choroby niezapalne (choroba zwyrodnieniowa stawów). Wbrew potocznej opinii na schorzenie reumatyczne może zachorować każdy niezależnie od płci i wieku. Choroby te zbyt późno zdiagnozowane,  niewłaściwie leczone często prowadzą do trwałej niepełnosprawności. Mogą również powodować  uszkodzenie i zaburzenie funkcji narządów wewnętrznych.

Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu odbędą się 12 października 2017 r. (czwartek) w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy
ul. Spartańskiej 1 w Warszawie między 10:00 a 14:00.  ZAPRASZAMY!

Program wydarzenia:

Panel dyskusyjny 1, godz. 10.00-11.00 : „Czy sport jest zdrowy” moderator – profesor Janusz Płomiński

Panel dyskusyjny 2, godz. 11.00-12.00 : „Aktywność fizyczna w chorobach reumatycznych” moderator – profesor Krystyna Księżopolska-Orłowska

Panel dyskusyjny 3, godz. 12.00-13.00 : „Strategie terapeutyczne w chorobach reumatycznych”  moderator – profesor Brygida Kwiatkowska

Panel dyskusyjny 4, 13.00-14.00: „Dieta i odżywianie w chorobach reumatycznych” moderator – dr Maria Maślińska

Ponadto o godz. 11:30 zapraszamy do Sali gimnastycznej na IV piętrze na warsztat dotyczący zapobiegania upadkom – „Nie łam się bez sensu”