Uzasadnienie
Uzasadnienie
Opieka reumatologiczna obejmuje badanie, diagnozowanie i zarządzanie osobami z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Istnieje ponad 200 chorób układu mięśniowo-szkieletowego, w tym wiele z objawami zapalenia stawów, kości, mięśni i tkanki łącznej. Reumatologia to specjalność medyczna, która umożliwia objęcie większości chorych przede wszystkim opieką ambulatoryjną, lecz ze względu na zmiany wielonarządowe i schorzenia współistniejące wymaga podejścia wielodyscyplinarnego. Warunki te obejmują zarówno proste zaburzenia tkanek miękkich, jak i złożone choroby układowe o podłożu autoimmunizacyjnym.
Wczesne rozpoznanie tych chorób daje większe szanse na osiąganie dobrych długoterminowych wyników, a wszystkie, w tym najczęściej spotykane w reumatologii zapalenia stawów są właśnie chorobami przewlekłymi. W dalszym ciągu jednym z najważniejszych wyzwań w reumatologii jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i profilaktyka oraz kontrola towarzyszących chorób związanych z zapaleniem stawów. Badanie przeprowadzone w 10 krajach europejskich (także w Polsce) wykazało, że mediana czasu pomiędzy pojawieniem się objawów a oceną przez reumatologa wynosi 24 tygodnie (w zakresie od 9 do 192 tygodni) u pacjentów z reumatologicznym zapaleniem stawów (RZS), z niewielkim odsetkiem wyników w ciągu pierwszych 12 tygodni (od 85 do 42%)
Chroniczny przebieg chorób reumatycznych wymaga w znaczącym stopniu zastosowania zintegrowanego, kompleksowego i pacjento-centrycznego podejścia. Opieka nie kończy się w momencie postawienia diagnozy i leczenia stanów ostrych, lecz wymaga ciągłego monitorowania i zarządzania objawami oraz ewentualnymi chorobami współtowarzyszącymi zarówno po stronie kadry medycznej, lecz i samych pacjentów.