Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta – 17 września 2020 r.

Opublikowano 17 września 2020, 12:45

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta – 17 września 2020 r.

W tym roku obchodzimy go po raz kolejny i aby podziękować i uhonorować tytaniczną pracę
i oddanie personelu medycznego w czasie pandemii COVID-19, tegoroczne obchody zaplanowano pod hasłem:

Bezpieczeństwo pracownika ochrony zdrowia priorytetem dla bezpieczeństwa pacjenta.
Bezpieczny personel medyczny, bezpieczni pacjenci.

 

W ramach strategii światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, WHO przyjęło podświetlanie na kolor pomarańczowy kluczowych obiektów w danym kraju. W tym roku w Warszawie w godzinach 20:00-00:00 podświetlony na kolor pomarańczowy zostanie Pałac Kultury i Nauki.

Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest podkreślenie światowej solidarności, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia w październiku 2004 r. rozpoczęła inicjatywę „Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów” (World Aliance for Patient Safety) działając na mocy rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA 2002), która wzywała WHO i państwa członkowskie do zwrócenia szczególnej uwagi na problemy związane z bezpieczeństwem pacjentów i podjęcie konkretnych działań w tym kierunku. Corocznie „Światowy Sojusz” podejmuje wiele programów i projektów dotyczących systemowych i merytorycznych aspektów poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Pierwszym kierunkiem takich działań WHO Patient Safety był program Clean Care is Safer Care: Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka, nakierowany na redukowanie liczby zakażeń poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie.