Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii 2018 – przedstawiciele NIGRiR na uroczystości w Ambasadzie Szwecji

Opublikowano 23 lutego 2018, 10:30
DSC_4921_ret
21 lutego 2018 roku w Rezydencji Ambasadora Szwecji odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii. Laureatką II polskiej edycji Konkursu została Aldona Reczek-Chachulska – studentka II roku pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Otrzymała ona wyróżnienie za autorski pomysł Pudełka Niezapominajki – narzędzia służącego osobom cierpiącym na demencję do przechowywania przedmiotów z ich przeszłości, które mają dla nich wartość sentymentalną.

Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w opiece nad osobami starszymi. Konkurs został rozstrzygnięty w Polsce już po raz drugi. Organizatorem polskiej edycji jest Fundacja Medicover.

Kłopoty z pamięcią i koncentracją, brak zainteresowania otoczeniem czy utrata kontroli nad emocjami to najczęstsze objawy otępienia, często określanego także demencją starczą. Niezwykłym wyzwaniem w chorobie jest wymagająca, codzienna opieka nad pacjentem oraz trudność w nawiązaniu kontaktu. Próbą przełamania tej trudnej relacji z chorym jest pomysł Aldony Reczek-Chachulskiej, studentki pielęgniarstwa ze Szczecina, autorki Pudełka „Niezapominajki”, mającego pomóc osobom z demencją przywołać wspomnienia i nawiązać relację z otoczeniem. Projekt Aldony otrzymał prestiżową Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii.

3 - Kopia

– Pudełko „Niezapominajka” to narzędzie służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję oraz mających dla nich wartość sentymentalną – tłumaczy Aldona Reczek-Chachulska, studentka II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, laureatka polskiej edycji konkursu. – „Niezapominajka”, poprzez zgromadzenie ważnych dla chorego przedmiotów, ma nam pomóc lepiej poznać chorego.
To także próba nawiązania kontaktu z pacjentem, dotarcia do niego, co w przypadku demencji nie jest rzeczą prostą – dodaje.
– „Niezapominajka” ma także przypominać zarówno bliskim chorego, jak i zespołowi terapeutycznemu, kim są oraz kim byli ich podopieczni – tłumaczy Aldona. – Każdy z nas otacza się przedmiotami, które coś o nas mówią, które nas określają – ulubiona książka, film, zdjęcie z wakacji. Pamiętajmy, że osoby chorujące na demencję są zamknięte w swoim świecie, czują się samotne, tym bardziej, gdy przebywają w domu opieki – tłumaczy. – Trudno jest nam dotrzeć do nich, kiedy ich nie znamy. Przywołując wspomnienia poprzez rzeczy, mające dla nich wartość sentymentalną, mamy szansę, by lepiej ich poznać i nawiązać z nimi kontakt – dodaje.

 

Opieka nad chorymi z demencją coraz większym wyzwaniem

 

Demencja to problem, który w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa polskiego staje się coraz poważniejszym wyzwaniem, zarówno dla bliskich chorego, jak i systemu ochrony zdrowia. Już dziś WHO przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln, a do roku 2050 może wzrosnąć aż trzykrotnie wzrośnie do 135,5 mln osób. Największą trudność stanowi opieka nad chorym, która często spoczywa na barkach bliskich, wielokrotnie niegotowych na jej sprawowanie, tymczasem powinna być ona pełniona przez profesjonalny zespół, specjalnie wyszkolonych opiekunów czy pielęgniarki.
– Projekt Aldony zwraca naszą uwagę na to, jak wielkim wyzwaniem jest opieka nad osobami zmagającymi się z demencją. W najcięższych przypadkach osoba chora nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności czy komunikować się z otoczeniem, pozostaje uzależniona od osób trzecich. Opieka nad takim pacjentem wymaga fachowej pomocy, wiedzy i doświadczenia. I tu ważna jest rola pielęgniarek geriatrycznych, które po ukończeniu studiów czy kursów specjalistycznych są profesjonalnie przygotowane do pełnienia roli opiekuna osoby starszej – tłumaczy mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Niezwykle ważne jest, by zachęcać do nauki w tym zawodzie osoby młode. Starzejące się społeczeństwo polskie i rosnące zapotrzebowanie na opiekę sprawiają, że z roku na rok potrzeba nam będzie coraz więcej przeszkolonej kadry pielęgniarskiej. Nowi studenci są dla nas szansą, by ten zawód nadal rozwijać – dodaje.
Jak zwracają uwagę organizatorzy, Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii ma dwa zasadnicze cele – docenić zaangażowanie studentów pielęgniarstwa oraz osób w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej w poprawę opieki nad osobami starszymi oraz podkreślić, jak istotną rolę w tej opiece odgrywa ten zawód.

1 - Kopia - Kopia - Kopia
– Decydując się na organizację polskiej edycji konkursu, chcieliśmy podkreślić, jak ważną rolę w opiece nad osobami starszymi odgrywa zawód pielęgniarek i pielęgniarzy geriatrycznych, w tym młode osoby, które się w tę opiekę angażują – tłumaczy Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, będącej organizatorem polskiej edycji Konkursu. Wyróżniając młodych, utalentowanych, pełnych energii i chęci rozwoju studentów pielęgniarstwa za ich niestandardowe podejście do opieki nad osobami starszymi i innowacyjne pomysły, chcemy podkreślić, jak ważna jest ich rola oraz jak duże możliwości daje im ten zawód. To właśnie ich pasja, a także chęć usprawnienia opieki nad osobami starszymi są ogromną szansą, by rozwijać zawód pielęgniarstwa w Polsce. Każdego roku, wręczając laureatom wyróżnienia, mówimy głośno dziękuję i jednocześnie podkreślamy, jak atrakcyjnym i satysfakcjonującym zajęciem dla osób młodych może być pielęgniarstwo. To bardzo ważne, by o tym głośno mówić – dodaje.
Idea konkursu to także budowanie dialogu i wzajemnej wymiany doświadczeń w opiece medycznej i geriatrycznej nad osobami starszymi. Główny organizator konkursu, Swedish Care International, od lat specjalizuje się w szkoleniu personelu medycznego w opiece nad osobami starszymi, jednocześnie dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wysokimi standardami jakości opieki nad seniorami.
– Naszą wizją jest zapewnienie wszystkim osobom starszym oraz cierpiącym na demencję jak najlepszej opieki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że opieka ta jest bardzo trudna i wymagająca, często wiążącą się z posiadaniem odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Dlatego, chcąc promować jak najwyższe standardy opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję, Swedish Care International od lat organizuje wysokiej jakości szkolenia, podczas których, w oparciu o najnowsze badania, jak również szwedzkie doświadczenia, dzielimy się wiedzą i doskonalimy umiejętności osób, które na co dzień opiekują się starszymi i chorującymi na demencję.
Poprzez Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, chcemy zachęcić także młode osoby, studentów do zaangażowania się w proces poprawy opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję – podkreśla Fanny Enström – Dyrektor projektu Queen Silvia Nursing Award.

Strona internetowa Ambasady Szwecji