IV Konferencja „ Choroby reumatyczne w praktyce lekarskiej”
IV Konferencja „ Choroby reumatyczne w praktyce lekarskiej”
W dniach 2-3 grudnia 2016, pod naukowym patronatem Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji odbyła się w Warszawie czwarta edycja ogólnopolskiej Konferencji „Choroby reumatyczne w praktyce lekarskiej” . Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 193 lekarzy z większości polskich województw. Prelegentami byli m.in. pracownicy naukowi Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, wykładowcy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz goście z uniwersytetów medycznych: w Lublinie – prof. Maria Majdan, w Białymstoku – prof. Otylia Kowal-Bielecka, w Poznaniu – prof. Agnieszka Osmala-Mańkowska i z Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Jacek Musiał.
Całkowite wyleczenie większości chorób reumatycznych niestety wciąż jest niemożliwe.
Za główny cel reumatolodzy na całym świecie, stawiają sobie osiągnięcie u chorych remisji,
a więc bezobjawowego stanu choroby. Tym samym remisja w chorobach reumatycznych stała się wiodącym tematem tegorocznej konferencji.
Naukowcy wykazali jak skomplikowane i problematyczne jest to zagadnienie. W wielu stanach chorobowych niełatwo jest remisję zdefiniować i niełatwo do niej doprowadzić. Wykładowcy przekazali reumatologom – praktykom, a także sporej grupie lekarzy w trakcie specjalizacji, najnowsze opinie i rekomendacje międzynarodowych towarzystw reumatologicznych oraz grup eksperckich. Ponadto naukowcy chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami. Bardzo szczególne znaczenie miały wykłady dotyczące patomechanizmów immunologicznych i podłoża genetycznego chorób reumatycznych, albowiem poszerzająca się z każdym rokiem wiedza w tym obszarze daje szansę na wprowadzenie najbardziej skutecznych leków. Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania spotkało się także pokazanie możliwości nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej zarówno w różnicowaniu rozpoznań jak i monitorowaniu skuteczności leczenia, przedstawienie najnowszych propozycji dotyczących strategii terapeutycznych i informacji dotyczących starszych oraz zupełnie nowych leków wprowadzanych aktualnie do lecznictwa. Poruszono również temat znaczenia rehabilitacji w kompleksowym postępowaniu terapeutycznym. Nie zabrakło też wykładów dotyczących szczególnych grup pacjentów jakimi są chorujące dzieci, osoby
w wieku podeszłym jak i kobiety w ciąży.
Sprawną organizację zapewniła firma Forum Media Polska z Poznania. Serdeczne podziękowania należą się również sponsorom.
Komitet Naukowy pracował w składzie: prof. dr hab. med. Anna Filipowicz-Sosnowska, prof. dr hab. med. Brygida Kwiatkowska, prof. dr hab. Piotr Głuszko (NIGRiR), z udziałem przedstawiciela WIM, prof. Witolda Tłustochowicza.
W roku 2017, również w grudniu, planujemy kolejną edycję konferencji – tym razem poświęconą nie tylko codziennej praktyce, ale też przyszłym możliwościom diagnostycznym
i leczniczym, a więc kierunkom rozwoju reumatologii XXI wieku.
Zapraszamy!
W imieniu Komitetu Naukowego
Prof. dr hab. Piotr Głuszko