Nauka to rozwój, nauka to fundament zdrowia, gospodarki, innowacyjności Polski. O wpływie na współczesny świat, o badaniach, które służą nam wszystkim rozmawiali eksperci podczas 3. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa.
Do podzielenia się swoimi dokonaniami zaproszono też Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Jak nauka wpływa na nasze zdrowie? Nowoczesne badania nie tylko pomagają zrozumieć mechanizmy chorób – dają szansę na ich wcześniejsze wykrycie i skuteczniejsze leczenie. Mówiła o tym prof. Agnieszka Paradowska-Gorycka, kierowniczka Centrum Wsparcia Badań Klinicznych NIGRiR, która wzięła udział w debacie z prof. Rafałem Krenke, rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzonej przez Artura Wolskiego z Polskiego Radia.
Profesor Paradowska-Gorycka opowiadała o innowacyjnym projekcie badawczym, finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest znalezienie biomarkerów dwóch chorób – osteopenii i osteoporozy. Zwróciła szczególną uwagę na rolę mikrobiomu i wiromu jelitowego w rozwijaniu się tych schorzeń. Kluczowym celem badań jest nie tylko lepsze zrozumienie przebiegu chorób układu kostnego, ale przede wszystkim opracowanie narzędzi do ich wczesnego wykrywania i monitorowania postępów leczenia.
Gratulujemy kolejnego udanego wydarzenia, które pokazuje realne przełożenie badań naukowych na nasze zdrowie i funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

