Obecne wyzwania, innowacje w badaniach klinicznych

Opublikowano 25 października 2023, 09:30

KOMUNIKAT PRASOWY

„Obecne wyzwania, innowacje w badaniach klinicznych”

 

     w dniach 6-7 listopada 2023 roku odbędzie się w Warszawie ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Obecne wyzwania, innowacje w badaniach klinicznych”. Organizatorem spotkania jest Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka II” – wsparcie konferencji naukowych, Patron Honorowy wydarzenia oraz Agencja Badań Medycznych, Patron Merytoryczny i Honorowy projektu.

Celem konferencji będzie zbadanie i próba zdefiniowania wyzwań środowiska badań klinicznych w Polsce oraz ośrodków zagranicznych, w obecnej sytuacji pandemicznej. Omówienie kierunków innowacji w gronie doświadczonych specjalistów z zakresu zarządzania badaniami klinicznym oraz głównych badaczy i pacjentów, współtwórców badań klinicznych, przedstawicieli reprezentujących polskie i międzynarodowe środowisko naukowe, biznesowe i oraz reprezentantów administracji publicznej. Eksperci podejmą temat nowych strategii i wyzwań jakie pojawiają się w obszarze badań klinicznych, dotyczące wprowadzanych innowacji i zastosowania nowych metod badawczych, w tym wykorzystania analityki danych i AI, w badaniach klinicznych. W trakcie konferencji zostanie poruszony ważny temat bezpieczeństwa pacjenta w badaniach klinicznych.

Pierwszego dnia konferencji przedstawione zostaną możliwości lecznicze na przykładzie doświadczeń polskich ośrodków badawczych oraz własnych działań Instytutu – ze szczególnym uwzględnieniem chorób rzadkich, ocena efektywności prowadzenia badań klinicznych, ich specyfiki i kierunki tych działań. Zaproszeni goście przybliżą zagadnienie AI w badaniach klinicznych, w jaki sposób cyfrowe zdrowie kształtuje przyszłość opieki zdrowotnej? Czy technologia cyfrowa zaprowadzi nas wystarczająco daleko? Podejmą zagadnienie nauki przetwarzania informacji.

Drugi dzień konferencji dotyczyć będzie postrzegania podmiotowej obecności pacjenta w badaniach, w celu osiągnięcia sukcesu terapeutycznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa terapii poprzez udział pacjentów w komisji bioetycznej oraz uczestnictwo w Funduszu Kompensacyjnym. Ta część konferencji została zaplanowana w module otwartym dla środowiska medycznego, stowarzyszeń pacjenckich oraz osób indywidualnych, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o badaniach klinicznych, są w badaniach klinicznych lub rozważają udział w badaniach.

Konferencja odbędzie się w Auli Instytutu przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie, z możliwością wzięcia udziału on-online w tym wydarzeniu. Rejestracja wraz z programem konferencji jest dostępna dla wszystkich uczestników na stronie: https://innowacjewbadaniach.medius.com.pl/. Udział w konferencji jest nieodpłatny, po rejestracji na stronie. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają drogą mailową certyfikat oraz punkty edukacyjne. Organizatorzy zapraszają wszystkich specjalistów w dziedzinie medycyny i nauk pokrewnych oraz naukowców, studentów i organizacje pacjenckie, do aktywnego wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

 

Więcej informacji: Agnieszka Urban-Tychmanowicz

e-mail: agnieszka.urban-tychmanowicz@spartanska.pl

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

ul. Spartańska 1, 02-637 Warszawa

 


 

Patroni merytoryczni

Konsultant Krajowy w dziedzinie Diagnostyki Laboratoryjnej

Konsultant Krajowy w dziedzinie Epidemiologii

Konsultant Krajowy ds. Farmacji Klinicznej

Konsultant Krajowy w dziedzinie Farmakologii Klinicznej

Konsultant Krajowy w dziedzinie Geriatrii

Konsultant Krajowy w dziedzinie Immunologii Klinicznej

Konsultant Krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego

Konsultant Krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Geriatrycznego

Konsultant Krajowy w dziedzinie Psychologii Klinicznej

Konsultant Krajowy w dziedzinie Reumatologii

 

 

 

Patroni medialni