Halina Szpilman 1928-2020

Opublikowano 18 maja 2020, 09:53

W dniu 3 maja 2020 roku w wieku 93 lat zmarła dr Halina Szpilman,

urodzona w 1928 roku w Radomiu. Była córką prezydenta Radomia Józefa Grzecznarowskiego i żoną kompozytora Władysława Szpilmana. Matka dwóch synów – Andrzeja kompozytora i lekarza stomatologa oraz Krzysztofa profesora nowożytnej historii Japonii, mieszkającego na stałe w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Halina Szpilman była lekarzem reumatologiem, a od 1969 roku doktorem nauk medycznych. W latach 1962–1991 była związana z Instytutem Reumatologii w Warszawie. Była adiunktem Kliniki Hematologiczno-Metabolicznej, a później Hematologicznej Instytutu, kierowanej przez Profesor Marię Płachecką – Gutowską, a następnie Profesora Jacka Pazdura. Od 1986 roku pełniła funkcję zastępcy kierownika Kliniki Hematologicznej Instytutu Reumatologii. W 1990 roku przeszła na emeryturę, jednak pracę w Instytucie kontynuowała jeszcze przez rok.

Przez całe życie była czynnym lekarzem, działała również społecznie w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich jako członek Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz w zarządzie Fundacji Sue Ryder.

Cześć Jej Pamięci!

Byli Pracownicy Instytutu Reumatologii oraz Dyrekcja i obecni Pracownicy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, pamiętający o minionych czasach i osobach, które poświęciły znaczną część swojego życia Instytutowi.