Światowy Dzień Seniora
Światowy Dzień Seniora
W dniu dzisiejszym obchodzimy dwa międzynarodowe święta dedykowane naszym pacjentom.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 14 listopada w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Frederika Bantinga.
14 listopada obchodzimy również Światowy Dzień Seniora. Dzień ten jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na zagadnienie jakości życia osób starszych.
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie na cukrzycę cierpi obecnie około 422 milionów ludzi (w 1980 roku – 108 milionów). Szacuje się, że liczba chorych wzrośnie do 592 milionów w 2035 roku. W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 2,73 miliona ludzi, ale 26% chorych nie jest tego świadomych. Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest odpowiedzialna za 2% wszystkich zgonów w Polsce.
Cukrzyca w początkowym stadium rozwoju nie daje wyraźnych objawów, dlatego rozpoznanie choroby w większości przypadków przypada na 40 rok życia. Szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 obserwuje się u pacjentów ok. 60 roku życia, a częstość występowania tej choroby w populacji osób po 65 roku życia szacuje się na około 40%.
Obecnie na świecie żyje ponad 600 milionów ludzi powyżej 60 roku życia. Liczba ta podwoi się do 2025 roku. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie będzie żyło blisko 2 miliardów ludzi po 60 roku życia. W Polsce seniorzy stanowią obecnie 13% populacji, do 2060 roku obywatele powyżej 65 roku życia stanowić zaś będą jedną trzecią populacji.
W ostatnich latach narasta problem dyskryminacji osób starszych. Niestety starość postrzegana stereotypowo jako etap życia pełen bólu, chorób, braku samodzielności i cierpienia. Osoby starsze z uwagi na bogate doświadczenie zawodowe oraz życiowe odgrywają jednak ważną rolę w społeczeństwie zarówno na rynku pracy jak również poprzez wspieranie w rozwoju osobistym, rodzinnym i zawodowym młodszych pokoleń. Nie stać nas na to, aby marnować potencjał osób w tym wieku.
“W związku z obchodzonym dziś świętem, w imieniu swoim własnym oraz całej załogi Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji życzę Państwu jak najdłuższego okresu zdrowia.“
Prof. dr hab. n. med. Leszek Markuszewski
Dyrektor
Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im prof dr hab med Eleonory Reicher