Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

Jest jedną z najczęstszych chorób układu kostnego, dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednak może występować również u młodszych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nieleczona prowadzi do zwiększonej łamliwości kości, ograniczenia sprawności oraz pogorszenia jakości życia. Mowa o osteoporozie.

24 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. To choroba, która przez lata może rozwijać się niezauważenie, stopniowo osłabiając kości i zwiększając ryzyko groźnych złamań. W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zwracamy uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, skutecznego leczenia oraz kompleksowej opieki nad pacjentami.

W profilaktyce osteoporozy ważną rolę odgrywają regularna aktywność fizyczna, odpowiedni poziom wapnia i witaminy D oraz wczesna diagnostyka. Pozwala to ograniczać ryzyko złamań i ich następstw.

Zachęcamy do zwiększania świadomości o osteoporozie i dbania o kości - przez całe życie.

Międzynarodowa współpraca, nauka i wspólny cel: opieka nad pacjentami z chorobami reumatycznymi. W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji gościliśmy znakomitą ekspertkę – dr Rosarię Talarico z Uniwersyteckiego Szpitala w Pizie, pełniącą funkcję koordynatora działalności naukowej ERN ReCONNET – Europejskiej Sieci Referencyjnej ds. rzadkich i złożonych chorób tkanki łącznej. Dr Talarico jest uznaną specjalistką w zakresie chorób reumatycznych, szczególnie choroby Behçeta oraz a uczestniczy w rozwoju międzynarodowych projektów naukowych realizowanych w ramach ERN ReCONNET.


Wizyta była okazją do pracy nad narzędziem służącym ocenie trwałego uszkodzenia narządowego u pacjentów z mieszaną chorobą tkanki łącznej. To kontynuacja badań zapoczątkowanych przez prof. Marzenę Olesińską – kierownik Kliniki Układowych Chorób Tkanki Łącznej NIGRiR oraz koordynatorkę grupy roboczej ds. Mieszanej Choroby Tkanki Łącznej (MCTD) w ramach ERN ReCONNET. Prof. Olesińska reprezentuje także NIGRiR w tej europejskiej sieci i od 2025 roku zasiada w jej Radzie Strategicznej. W pracach projektowych wzięli udział również goście reprezentujący perspektywę pacjentów – co podkreśla, jak ważne jest łączenie wiedzy eksperckiej z doświadczeniem osób żyjących z chorobą.


To spotkanie wzmacnia pozycję NIGRiR jako aktywnego partnera europejskich projektów badawczych i miejsca, gdzie dyskutowane są innowacyjne rozwiązania dla pacjentów z chorobami rzadkimi.

Z wielką satysfakcją i dumą przekazujemy, że czasopismo "Reumatologia", wydawane przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, uzyskało wskaźnik Impact Factor (IF) na poziomie 2.5!


To wielkie wyróżnienie - Impact Factor jest jednym z najważniejszych wskaźników oceniających znaczenie czasopism naukowych; odzwierciedla częstotliwość, z jaką publikowane w nich artykuły są cytowane przez innych badaczy. IF na poziomie 2,5 oznacza, że zamieszczone prace są dostrzegane i wykorzystywane przez środowisko naukowe, co potwierdza ich znakomitą wartość merytoryczną oraz wpływ na rozwój wiedzy.


Gratulujemy redaktor naczelnej prof. Marii Maślińskiej, kierownik Kliniki Reumatologii NIGRiR, sukcesu w tworzeniu czasopisma!

"Reumatologia" odgrywa ważną rolę w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym, stanowiąc forum wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie reumatologii.


Uzyskany wynik jest efektem zaangażowania wszystkich autorów, recenzentów, członków Rady Naukowej oraz Zespołu redakcyjnego, którzy przyczyniają się do rozwoju czasopisma i utrzymywania jego wysokiego poziomu.


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom współtworzącym "Reumatologię" za wkład w ten sukces. Jesteśmy przekonani, że osiągnięcie Impact Factor 2,5 będzie impulsem do dalszego rozwoju czasopisma, zwiększania jego międzynarodowej widoczności oraz publikowania prac o najwyższej wartości naukowej.

Zapraszamy do lektury: https://reu.termedia.pl/

Najnowsze artykuły

Ułatwienia dostępu