Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

Sztuka jako element terapii? To dzieje się naprawdę W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Wszystkie techniki – grafiki z Grafiki”, prezentującej prace studentów Wydziału Grafiki Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w Warszawie. Po raz kolejny wystawę organizowała Fundacja Instytutu na Spartańskiej.

To coś więcej niż wystawa. To spotkanie świata medycyny i młodej sztuki, które pokazuje, jak ogromne znaczenie ma otoczenie w procesie zdrowienia. Dlatego z ogromną radością jako Fundacja Instytutu na Spartańskiej angażujemy się w działania, które wnoszą sztukę do przestrzeni związanych z leczeniem i rehabilitacją. Sztuka w ochronie zdrowia to nie estetyka dla estetyki — to realny wpływ na emocje, redukcję stresu i wsparcie procesu zdrowienia.

Dziękujemy za tę wyjątkową współpracę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wierzymy, że właśnie takie projekty pokazują, jak ważne są wrażliwość, kreatywność i budowanie relacji w nowoczesnej ochronie zdrowia.

Jest jedną z najczęstszych chorób układu kostnego, dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednak może występować również u młodszych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nieleczona prowadzi do zwiększonej łamliwości kości, ograniczenia sprawności oraz pogorszenia jakości życia. Mowa o osteoporozie.

24 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. To choroba, która przez lata może rozwijać się niezauważenie, stopniowo osłabiając kości i zwiększając ryzyko groźnych złamań. W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zwracamy uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, skutecznego leczenia oraz kompleksowej opieki nad pacjentami.

W profilaktyce osteoporozy ważną rolę odgrywają regularna aktywność fizyczna, odpowiedni poziom wapnia i witaminy D oraz wczesna diagnostyka. Pozwala to ograniczać ryzyko złamań i ich następstw.

Zachęcamy do zwiększania świadomości o osteoporozie i dbania o kości - przez całe życie.

Międzynarodowa współpraca, nauka i wspólny cel: opieka nad pacjentami z chorobami reumatycznymi. W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji gościliśmy znakomitą ekspertkę – dr Rosarię Talarico z Uniwersyteckiego Szpitala w Pizie, pełniącą funkcję koordynatora działalności naukowej ERN ReCONNET – Europejskiej Sieci Referencyjnej ds. rzadkich i złożonych chorób tkanki łącznej. Dr Talarico jest uznaną specjalistką w zakresie chorób reumatycznych, szczególnie choroby Behçeta oraz a uczestniczy w rozwoju międzynarodowych projektów naukowych realizowanych w ramach ERN ReCONNET.


Wizyta była okazją do pracy nad narzędziem służącym ocenie trwałego uszkodzenia narządowego u pacjentów z mieszaną chorobą tkanki łącznej. To kontynuacja badań zapoczątkowanych przez prof. Marzenę Olesińską – kierownik Kliniki Układowych Chorób Tkanki Łącznej NIGRiR oraz koordynatorkę grupy roboczej ds. Mieszanej Choroby Tkanki Łącznej (MCTD) w ramach ERN ReCONNET. Prof. Olesińska reprezentuje także NIGRiR w tej europejskiej sieci i od 2025 roku zasiada w jej Radzie Strategicznej. W pracach projektowych wzięli udział również goście reprezentujący perspektywę pacjentów – co podkreśla, jak ważne jest łączenie wiedzy eksperckiej z doświadczeniem osób żyjących z chorobą.


To spotkanie wzmacnia pozycję NIGRiR jako aktywnego partnera europejskich projektów badawczych i miejsca, gdzie dyskutowane są innowacyjne rozwiązania dla pacjentów z chorobami rzadkimi.

Najnowsze artykuły

Ułatwienia dostępu