Naukowcy ciekawsi niż nam się wydaje

Opublikowano 23 czerwca 2016, 06:18

okładka_naukowcy_frontJuż na początku września 2016 roku nakładem wydawnictwa PWN ukaże się książka Naukowcy spod ciemnej gwiazdy autorstwa Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego, który jest pracownikiem  naukowym Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Naukowcy spod czerwonej gwiazdy to zbiór trzynastu esejów-portretów uczonych urodzonych
na terenach carskiej Rosji i ZSRR. Bohaterowie tej publikacji to niezwykłe indywidualności, nieprzystające do siebie charakterami, ale połączone jednym zamiłowaniem – miłością do wiedzy i badań. Są wśród nich przedstawiciele najróżniejszych dziedzin nauki, od fizjologa Iwana Pawłowa, poprzez fizyka Lwa Landaua, autora teorii materii skondensowanej, inżyniera Michaiła Kałasznikowa – twórcy najpopularniejszego karabinu na świecie, aż do specjalisty od radiotelegrafii Ernsta Krenkela. Wielu z nich to nobliści, ludzie światli i prawi, ale są w konstelacji i czarne gwiazdy, takie jak radziecki doktor śmierć Grigorij Majranowski czy „Bosonogi profesor” Trofim Łysenko.

A tytułowa czerwona gwiazda? Dla jednych łaskawa („ten to się urodził pod szczęśliwą gwiazdą!”), dla innych złowieszcza („co za typ spod ciemnej gwiazdy!”) i tacy też są bohaterowie książki. Szczęśliwi, zakochani, zrozpaczeni, albo zepsuci do szpiku kości. Zawsze jednak niezwykle utalentowani i powieściowo – intrygujący.

Książka Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego Naukowcy spod czerwonej gwiazdy ukaże się 5 września 2016 roku nakładem wydawnictwa PWN. Autorzy w planach mają przygotowanie kolejnej książki traktującej o naukowcach ze wschodu, których poznamy przede wszystkim przez pryzmat ich osobowości.